Giyindirme sonrası hergün bot giyeceksiniz. Bot tabanlığı almanızda fayda var. Özellikle çömelerek beklemelerde baş parmağınızın rahat etmesi için çok önemli. Bilek kemikleri için vatka alırsanız botun içine sıkıştırabilirsiniz. Ayağınız rahat eder.
3 bıçaklı jiletleri tercih edin. Tıraş köpüğü alın. Tıraş sonrası tıraş kolonyası ve nemlendirici krem ile rahat edersiniz. Tualetler kalabalık yüzünden hijyenik olmayabilir. Tıraş kolonyası ile dezenfektasyon sağlarsınız. Krem ise hem cildinizi yumuşatır, hem de kızarıklıklara karşı korur.
Askerde verilen iç çamaşırlar yeterli gelmeyebilir. Kendi ihtiyacınızı alarak gitmelisiniz. Elbette kantinde satılıyor ancak sıra beklersiniz ve stoklar kısa sürede bitince yeni ürünlerin gelmesini beklersiniz. Acemilikte 1 ayda ne kadar iç çamaşıra ihtiyacınız olur ? Bunun hesabını yaparak askere gitmelisiniz. Gelelim içliklere... Kasım-Aralık-Şubat celpleri gibi soğuk dönemlere denk geldiyseniz mutlaka içlik alın. Alt ve üst içlikler çok önemli. Sabahın ayazında ve gecenin karanlığında; yerler buzluyken ve yağmur yağdığında içlik sayesinde donmaktan korunursunuz. İctima zamanı uzun süre sabit-hareketsiz durmak zorunda kalacağınız için içlikleri sakın atlamayın.
Kamerasız tuşlu telefon götürün. Ailenizin ve ulaşmanız gereken kişilerin numaralarını kağıda yazarak cüzdanınıza koyun. Telefonunuzun şarjı bitikken telefon etmeniz gerekebilir. O yüzden kağıda yazıp yanınızda saklamanızda fayda var. Şarj cihazınızı yanınızda götürün.
1-Takım İç ÇamaşırıÖncelikle birkaç iç çamaşırı takımı almanızı tavsiye ederim. Terlediğinizde hemen değiştirirsiniz. Orada veriyorlar, kantinde de satılıyor ancak verdikleri yetmeyebilir. Şöyleki; 1 aylık acemi birliğinde verdikleri iç çamaşırlar kirlenince çamaşırhaneye belli günün belli saatinde teslim edip belli saatte teslim almanız lazım. Sayınız çok kalabalık ise sıra beklemek zorunda kalabilirsiniz. Çamaşırlarınızı file içinde teslim ediyorsunuz. Bir kişinin filesi erimişti ve çamaşırları karışmıştı. Kirleneni temizlemektense eldeki temiz ek iç çamaşırlarını kullanmak mantıklı bence. Diğer bir husus, kantindeki stoklar hızlı bitiyor ve gelmesi zaman alıyor. Ayrıca ictima aralarındaki kısa aralıklarda gelip satın almanız -eğer sayınız çoksa- zor.


2- Tıraş Bıçağı & Köpüğü & Nemlendirici & Çantası


Jilet ve tıraş köpüğü ile beraber nemlendirici alın. Nemlendirici çok önemli. Bunları koyabileceğiniz bir el çantasını kantinden de alabilirsiniz.


3- Havlular


Orada verilen havluları istedikleri nizama göre 1 kez katlayın, yemin edene dek o nizamda kalsın. Komutanlar kontrole gelince nizamlı bir şekilde göreceklerinden sıkıntı yaşamazsınız. Kendi getirdiğiniz havluları ise hergün kullanıp görünmez bir yere saklayın. Katlamak zorunda değilsiniz, işte size pratik bir çözüm. :)


4- Cüzdan & Pudra & Ayakkabı Boyası ve Parlatıcı


İpli boyuna asılan cüzdan iyidir. Pudrayı botun içine dökersiniz. Mantara karşı önlem alırsınız. Ayakkabı boyasını hergün bot boyamak için kullanacaksınız. Parlatma özelliği olan ayakkabı boyası alırsanız sabah güneşindeki ictimada, kontrol yapılırken sizin botunuz parıl parıl parlar. Geceden boyayıp yattınız diyelim, sabaha o bot mat olur. Ekstra parlatıcı varsa parlatırsınız.


5- Çamaşır Torbaları - Temiz & Kirli


Farklı renkte 2 çamaşır torbası alın. İçine kirli ve temizleri koyarsınız.


6- Dolap Askısı & Tabanlık & Elbise Kılıfı & Vatka


Kendi dolabınıza asacağınız herşeyi siyah elbise kılıflarınıza koyarsınız. Komutan açıp kontrol ettiğinde sadece elbise kılıflarını görür. Metal dolap askısını ise kılıfa geçirip öyle asarsınız. Fazla dolap askısı ve elbise kılıfı iyidir. Elbise kılıflarının fermuarları kolay bozulabiliyor. Tabanlık ise bot için lazım. Otur-çök-kalk emirlerini yerine getirirken bot içindeki ayak tabanı epey zorlanıyor. Eğer silikonlu tabanlık varsa ayağınız rahat eder. Vatka da alırsanız botun sağ ve sol kısımlarına koyarsınız. Ayak bileğinizin sağ ve solundaki kemik çıkıntıları kısmında acı-ağrı hissederseniz vatkalar çok işe yarar. Konforlu hissedersiniz.
2024 | Her Hakkı Saklıdır. Tüm içerik emekle oluşturuldu.