Hem evet hem hayır
Acemi birliğinde akıllı telefona izin verilmediğinden tuşlu telefon temin edin. Boş zamanlarınızda bu telefonla konuşabilirsiniz. Kışla girişine kadar akıllı telefonla geldiyseniz en yakın bakkal gibi bir yere emanete bırakabilirsiniz.
Askere getireceğiniz tuşlu telefonun bataryası önemli. Bitik batarya olmamalı, şarjı uzun gitmeli. Aksi taktirde sınırlı sayıdaki priz sebebiyle boş priz bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz.
Acemiliğin ilk gününden itibaren yanınızdaki tuşlu telefonu kullanabilirsiniz. Komutanlarınız gerekli yönlendirmeleri yaparlar. Ailenize haber vererek endişe etmemelerini sağlayın. -Birliğime teslime oldum, iyiyim beni merak etmeyin.- şeklinde ailenize bilgi verin. Bu işi ilk 2 günde mutlaka yapın.
Telefonunuz sessizde olsun. Kantinde televizyon izlerken telefonda konuşmayın. Askerde olduğunuzun bilinci ile hareket edin. Özellikle acemilikte çok dikkat edin. Herkesin gelip geçtiği orta yerlerde elde sigara kulakta telefon dolaşmayın. Rütbeli bir komutan gelip size kızabilir. Telefonunuz sessizde, titreşimde kalabilir. Nöbetçi amirin devriyesi esnasında telefonla meşgul olmayın. Telefon ile yakalandığınızda tutanak tutulur ve bir süre telefonsuz kalabilirsiniz.
Er, yedek astsubay, yedek subay bütün askerler için tuşlu ve kamerası bulunmayan telefonlara izin verilir. Sadece tuşlu olması yeterli değildir. Kamerası olmaması gerekmektedir.
Askerde telefona el koyulması 2 şekilde olur; ilki akıllı telefon yasak olduğu halde android & ios & windows telefonlarından birini elinizde görürler ve tutanak tutulur. Telefon bir süreliğine sizden alınır. Diğeri ise kule nöbeti gibi önemli bir görev sırasında devriye amiri telefon yakalarsa tutanak tutma hakkı vardır. Göreve giderken, cephane almaya giderken vb. durumlarda dedektör ile üst araması yapıldığında üstünüzde telefon çıkarsa telefon ile ilgili tutanak tutulur. Bir süre telefonsuz kalabilirsiniz.
Askercell Turkcell'in askerlik için hazırladığı bir servistir. Genelkurmay başkanlığının açıkladığı kriterlere uygun olarak planlanmıştır. Hattınızı askercell e taşıyabilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz. Askercell kullanmaya başlayınca tanımlattığınız 7 numara dışında iletişim kuramazsınız. Ayrıca telefonunuz data kullanımına kapanır.
Askercell zorunlu değil. Kendi hattınızı askerde kullanabilirsiniz.
Üniversite son sınıftan 1 dersi kalmış bir genç er olarak askere gelir. Bir şekilde android telefonunu yanında içeri sokar. 6 aylık askerlik süresince çok dikkat eder, telefonunu yakalatmaz. Artık askerliğinin bitmesine birkaç hafta kalmıştır... Tek ders sınavı gelip çatmıştır. Uzaktan android telefonu ile bağlanıp sınava girmeyi planlarken başına şu olay gelir; telefonu şarja takması için arkadaşına verir. Ancak arkadaşı A prizine değilde komutanın görebileceği B prizine takar. Devriye sırasında komutan telefonu görür ve tutanak tutulur. Asker hem telefondan olur hem de savunması alınır. Askerliği 1 hafta kadar uzar. Arkadaşları terhis olurken o 1 hafta daha askerlik yapar.
2024 | Her Hakkı Saklıdır. Tüm içerik emekle oluşturuldu.