Nasıl olsa askerde herşeyi veriyorlar diye düşünmek hatadır. İstihkak, yani hakkınız olan temel malzemeler size elbet dağıtılır. Ancak bu sizin için yeterli gelmeyebilir. Kışın ortasında askere gidiyorsanız mutlaka polar içlik takım almalısınız. Yazın gidiyorsanız güneş yanığını önlemek için krem almalısınız. Mutalaka gerekli alışverişi yapın.
Sevk kağıdınızı aldıktan sonra teslim tarihi ne yazıyorsa o zamanda gidin. Erkenden gidipte kapıda kalabilirsiniz. Mutlaka belirtilen tarihte katılış yapın.
Askerlik öncesi sakalınıza jilet değmemişse; tıraş olmak ilk başta zor gelebilir. Teslim olmadan hemen önce berbere giderseniz ustura ile tıraş eder. Bu ise cildinizi epeyce tahriş eder. Bunun yerine kendiniz tıraş olmanız daha iyidir. Ustura sonrası yüzünüz kaskatı kesilebilir. Tıraş sonrası yüzünüze mutlaka nemlendirici krem sürün. Önce tıraş kolonyası, sonra rahatlatıcı krem. Bu şekilde cildiniz rahat eder.
Gideceğiniz birliği öğrenir öğrenmez hemen seyahatinizi planlayın. İlk işiniz bu olsun. İnternetten oraya nasıl gidileceğini öğrenin. Gerekirse birliğinize telefon edin, sorun. İstasyon ve birlik arası mesafeyi kontrol edin. Otobüsten, uçaktan, trenden inince kışlaya ne kadar mesafe varsa ona göre planınızı yapın. Bütün biletlerinizi yola çıkmadan alın. Nasıl olsa yarım saatte bir otobüs varmış, orada hallederiz şeklinde düşünmeyin. İşinizi garantiye alın.
Hızlı gideyim derken hatalı yolculuk planı yapmayın. En hızlı vasıta uçaktır ancak uçaktan indikten sonra katılış yapacağınız birlik 200km ise kaş yapayım derken göz çıkarabilirsiniz. Yollarda perişan olmamak için birliğe en yakın istasyonu olan ulaşımı tercih edin. Hızlı tren iyi bir alternatif olabilir.
Askerlik öncesi mutlaka hastaneye giderek sağlık kontrollerinizi yapın. Sara hastası, koah hastası iseniz mutlaka doktorunuza bunu bildirin. Askerlik için uygun olmadığınızı belirtirse gerekli raporu yazmasını isteyin. Askerlik sıkı bir disiplin işidir. Yoğun tempoda sizin sağlığınız göz ardı edilebilir. Ne zamanki sara nöbeti gibi ağır bir durum olur, komutanlarınız sizi ancak o zaman fark edebilir. Oluşan kriz her askeri psikolojik olarak kötü etkiler. Bir anda ambulans çağrılması ve acil durum ilan edilmesi birçok kişiyi kötü etkiler. Bu açıdan düşünerek en iyi seçenek askere hiç gelmemektir. Kendinizi iyi tanıyın, askerlik için elverişli değilseniz doktor sözü dinleyin. Askere gelmeyin. Herşeye rağmen askere gelip türlü sıkıntılarla boğuştuğunuzda sizin bu durumunuzdan birçok kişi kötü etkilenebilir. Bunu da düşünün. Onların zamanlarını alıp morallerini kötü etkileyebilirsiniz. Buna hakkınız olup olmadığını kendinize sorun. Doktorunuzun sözünü dinleyin.
Korona gibi bulaşıcı bir virüs varken insanlarla fazla yakınlaşmayın. Kaş yapayım derken göz çıkarmayın, Türkiye'ye istatistik olmayın. Durduk yere virüsün yayılmasına sebep olmayın. Belki genç olduğunuz için size birşey olmaz ancak çok sevdiğiniz yaşlıca bir yakınınızı kaybedebilirsiniz. Solunum güçlüğü çeken, bağışıklığı zayıf birine virüs bulaşmasına sebep olmayın.
Bedelli seçerken enine boyuna düşünün. Ekonomik açıdan ve psikolojik açıdan sizden alacaklarına vakıf olun. Borçlanıp bedelli askerlik yapacaksanız nasıl ödeyeceğinize dair plan yapın. Pandemi zamanı işsizlik arttığından asker dönüşü ekonomik açıdan zorlayıcı olabilir. Bir diğer konu işin manevi kısmı. Askerlik hayatta 1 kez karşınıza çıkar. Eğer meşru bir mazeretiniz yoksa askerliğinizi mutlaka yapmanızı tavsiye ederim. Diğer türlü acemi birliği, usta birliği, askerlik anıları, üst devre, alt devre, komutanlar, astlar, üstler, nöbetler, atış talimi, eğitim vb. yaşayacağınız, anısı olan birçok askeri olaydan/durumdan uzak kalacaksınız. Çocuklarınıza, torunlarınıza anlatabileceğiniz hiç askerlik anınız olmayacak. Arkadaşlarınızla, akrabalarınızla bir araya gelmiş otururken konu askerliğe geldiğinde; herkes birer birer kendi askerliğini anlattığında sizin anlatacak birşeyiniz olmayacak. Dışlanmış hissedebilirsiniz. Toplumumuz askere her zaman saygı duyar, el üstünde tutar. Ancak bedelli askerliğe herkes saygı duymayabilir. Bu durum sizi rahatsız edebilir. Askerlik sonrası pişman olursanız fayda etmeyecek ve bütün hayatınız boyunca bu pişmanlığı yaşayacaksınız. Askerlik, insana bir disiplin kazandırır. Uyumaktan kahvaltı yapmaya, istirahattan eğitime herşeyi planlı ve tekrarlı/ aynı saatte yaptığınızda bu durum sizde yer eder. Asker dönüşü sivil hayatta bunun faydasını görürsünüz. Benzeri bir disiplini hayatınıza adapte edebilirsiniz. Ancak bedelli askerlikle bu durum sizde yer etmeyebilir. Çünkü süre çok kısa. Askerde zor olan kısımlar vardır. Sabır etmeyi, zorlukların üstesinden gelmeyi öğrenirsiniz. Sivil hayatta bu kazanımlar işe yarar. Bedelli askerlikte bu zorlukları yaşamazsınız.
2024 | Her Hakkı Saklıdır. Tüm içerik emekle oluşturuldu.