Erler için maaş kavramı harçlık olarak da ifade edilir. 150-200 TL aralığında bir para alırlar. Yedek subaylar ise 6 000 TL'ye yakın ücret alırlar.
Acemi birliğinde her asker için hesap açılır. Belli bir süre sonra para yatırılır. Kantinden birşey alacaksanız verilecek harçlığa veya maaşa güvenmeyin. Zira genelde 1 ay sonra ödenir. Genel olarak aklınızda bulunsun; maaşlar geç ödenebilir. Yedek subaylar için acemi birliği ve usta birliğindeki ödenekler; yani öğrenci harçlığı ve asteğmen maaşı için farklı bankalarda farklı hesaplar açmanız gerekebilir. Acemi birliği teb bankası ile anlaşmalı ise 1 aylık eğitim harçlığı için burada hesap açtırılır. Usta birliği vakıfbank ile anlaşmalı ise gider gitmez ilk işiniz orda hesap açmak olur.
Erler için maaş farkı olabilmektedir. Doğuda görev yapanlar için normal ücretin 2 katından fazla ödeme yapılabilmektedir. Yedek subaylar için yani asteğmenler için maaş farkı birkaç farklı açıdan ele alınabilir. Meslekçi asteğmen usta birliğinde maaş alırken eğer mühendis ise ek ödeme alabiliyor. Evli ve çocuğu varsa aile yardımı alabiliyor. Tüm bu ek ödemeler 300 TL'yi bulabilmektedir.
Boynunuza asarak atletinizin altına itersiniz. İçine madeni para koymayın. 100 TL den fazla nakit para taşımayın. Her ne kadar boyunda, güvende olsada ip kopabilir. Cüzdana ağır şeyler koymamakta fayda var.
Yedek subaylar için maaştan aylık kesinti yapılır. Emeklilik primi olarak düşünebilirsiniz. 1 sene sonra terhis olunca Ziraat Bankası üzerinden toplu şekilde parayı geri alabilirsiniz. Askerde kalacaksanız çekmeyebilirsiniz.
Zam konusu uzun dönem askerlik yapanlar için önemli bir detay. Yıl ortasında ve yıl başında zam yapılır. %4-5 kadardır. 6000 TL maaş alan asteğmen örneğin temmuz maaşını 6300 TL alır.
2024 | Her Hakkı Saklıdır. Tüm içerik emekle oluşturuldu.