Gerek acemi birliği gerekse usta birliğinde; kısacası tüm askeri hayatınız boyunca bir dolabınız olur. Dolabınız size aittir ancak içindeki düzenin belirli bir talimatı vardır. Komutanlar ve nöbetçi subaylar sık sık gelerek bu düzeni kontrol ederler. Dolayısıyla şapkanız, kamuflajlarınız, ayakkabılarınız talimatlara göre dolaba yerleştirilmelidir. Buna riayet etmeyi bir disiplin haline getirirseniz kontrollerde sorun yaşamazsınız. Aksi taktirde herkes içinde komutanınız size hesap sorabilir.
Valizlerle koğuşlara kadar gittiniz. Dolaplarınıza eşyalarınızı yerleştirdiniz. Valizdekilerin tamamı dolaba sığmaz. Bu yüzden gerekli olanları dolaba alıp kalanları valize koyup fermuarlarını kitleyin. Bir süre sonra tüm valizler emirle eşya deposuna götürülür. Eşya deposu günün belli saatlerinde açılır. İhtiyacınızı bu saatlerde gidip alabilirsiniz. Onlarca valizin üst üste olduğu bir odada valizinizi bulmak ve birşeyler almak zor olacağından temel malzemeleri yanınıza almanızda fayda var.
Yedek subay adayları için dolap kilitlemek yasaktı. Kaldı ki dolabı kitleyecek gerekli delik yoktu. Dolapların ağzı açık kalır. Komutanlar gezerken, teftiş ederken gerekli intizamın tesis edildiğini kontrol ederler. Askerlik öncesi araştırma yapılırken genelde kilit getirilmesi önerilir. Siz de mutlaka kilit götürün. Dolap kilitlenecek durumda değilse bile botunuzu ve valizinizi kilitleyebilirsiniz. Genel yaklaşım burada önemli. Komutanlarınız diyorsa ki her dolap açık kalacak, o zaman siz de açık bırakın. Kilitlemeye müsaade varsa kilitleyebilirsiniz.
Haberli ve habersiz dolap kontrolü olur. Hiçbir komutan gelipte dolabınızda özel arama yapmaz. Komutanlar genel olarak dolapları teftiş ederler. İstedikleri dolap düzeni sağlanmış mı ? Genel temizlik durumu nasıl ? Bazı zamanlarda yatak ictiması olur. Bu ictima sırasında dolaplara da bakılır. Kimi zaman herkes dışardayken, siz yokken dolaplarınız amir tarafından kontrol edilebilir. Sabah ictimasına çıkarken temiz, titiz ve düzenli bıraktıysanız endişelenmeye hacet yoktur. Ancak havlu bir yerde, bot boyasının ağzı açık bir şekilde duruyorsa sıkıntı çıkabilir. Havlunun katlı olması da önemli. Dolap düzeni ile ilgili dolap üzerine yerleştirilmiş bir levha varsa mutlaka bu kural listesine göre hareket edin. Komutan geldiğinde bu listeye göre kontrolünü yapar.
Sivilde kendi dolabınıza istediğiniz gibi davranabilirsiniz. Düzenini istediğiniz gibi ayarlarsınız. Ancak askerlikte dolap kurallarına bağlı olarak hareket etmelisiniz. Askerlik boyunca dolabınızda yiyecek, içecek kesinlikle olmasın. Hem fare gibi kemirici hayvanların gelmesine sebep olur hem de hijyenik değildir. Bir miktarı yenmiş ve ağzı açık yiyecek hiç barındırmayın. Bu komutanlarınızın sert tepki vermesine de yol açar. Etrafa koku yayar. Olur ki kantinden birşey alırsınız gelip dolabınıza koyarsınız; öncelikle görünmeyecek bir yere koyun. En kısa sürede tüketin. Dolap askerin zula yapacağı bir yer değil. Sadece düzeni muhafaza edin. Tadınız kaçmasın istiyorsanız askerlik boyunca dolaba dikkat edin. Usta birliğinde dahi dikkat edin. Bir tuğgeneral gelip dolabınıza bakarsa şaşırmayın. Bir yarbay gelip dolabı açıp üstten aşağı genel olarak bakarsa buna hazır olun. Temizlik, titizlik, düzen, intizam tam olsun.
2024 | Her Hakkı Saklıdır. Tüm içerik emekle oluşturuldu.