Acemi birliğinde kışladan çıkış olmaz. Sadece takım komutanı yedek subay adayları yemin ettikten sonraki hafta bu imkana ulaşırlar. Usta birliğinde çarşı izni vardır. Hafta sonları belirli bir süreliğine izin alınarak kışladan çıkılır.
Maalesef corona virüsü sebebiyle izinler geçici de olsa askıya alınmakta. Çarşı izinleri kaldırılmakta ve sadece özel izinle dışarı çıkılmaktadır.
Ösym'nin herhangi bir sınavına girmek istiyorsunuz ve askerdesiniz. Önceden komutanlarınıza haber vererek özel izinle kışladan ayrılıp sınavınıza gidebilirsiniz.
Çarşı izni, erlerin usta birliğinde, hafta sonu sabah erkenden sivil olarak kışlayı terkedip akşam 5'e kadar kadar geri dönmesini kapsar. Askerin düzen ve emirlere itaatsizliği olduğunda çarşı izni askıya alınır. Virüs salgını durumlarında çarşı izinleri geçici olarak kaldırılır.
Sabah 8 akşam 5 arası en geniş aralıktır.
Çarşı izni, askerin acemi birliğini tamamlayıp usta birliğine teslim olduktan sonra elde ettiği bir haktır.
1 ay verilen yıllık izin en fazla 15 gün olarak 2 kez kullanılabilir. Nöbetlerle çakıştığında nöbet değişim formunu doldurarak başka bir asteğmenin nöbetini siz tutarsınız, siz izindeyken size denk gelen nöbeti ise o tutar.
Babalık duygusunu yaşayan askerler için doğum izni hakkı tanınmaktadır. 10 gün kadar doğum izni verilir.
1. derece yakınınız vefat ettiğinde cumartesi pazar dahil 10 gün izin hakkınız olur.
Kamuda çalışan yedek subaylar için; koronavirüs gibi salgın dönemlerinde esnek çalışma modeline geçilir. Salı-perşembe veya pazartesi-çarşamba-cuma günleri mesaiye gidilir. Kalan günler idari izinli sayılır. İdari izinli olduğunuz günler elbette askerlikten düşer.
Bir er Covid19 zamanı acemi birliğine girdikten tezkere alana kadar -acil birşey olmazsa- kışladan çıkamayabilir. Çünkü çıkarsa hasta olup gelip bütün bölüğe yayma riski var. Sanırım nedeni budur. Acemi birliği bitince kışladan otobüslerle direk acemi birliğine götürülür. Buradaki yaklaşım, bir hastalığa bulaşmadan askerlik görevini yapmasıdır. Tersini düşünelim. İzinler eskiden olduğu gibi devam etse; bütün izinden dönen askerlere test yapılacak. Covid olanlar karantinaya alınacak, yayıldığı zaman askerlik yapacak asker bile kalmayabilir. Bu büyük bir risk. Ordu ciddi bir yer. O yüzden bu riski almamak adına askere giden gençler bu fedekarlığı vatan için yapmak durumundalar.
2024 | Her Hakkı Saklıdır. Tüm içerik emekle oluşturuldu.