Tekmil, selam verip kendini tanıtmaktır. Yedek subay adayları kursiyerlik süresince şu şekilde selam verirler; -7412 Can Karadeniz Emret Komutanım ! - . Acemilik bitince 4 haneli sicil numaralarını söylemeden asteğmen Karadeniz Emret Komutanım ! - şeklinde tekmil verirler. Erler - Can Karadeniz Rize Emret Komutanım ! - şeklinde tekmil verirler.
En önemlisi sesiniz çok gür olmalı. Hareketleriniz çabuk ve keskin olmalı. Gecikme, tereddüt ve düşük ses tonu iyi karşılanmaz. Tekmil sonrası boğazınızda bir yanma oluyorsa yeteri kadar sesiniz yüksek demektir. Ses az geliyorsa komutan tekrar tekmil vermenizi isteyebilir.
Askerde ast üste tekmil verir. Örneğin er çavuşa, yedek subay asteğmene tekmil verir. Üst, astın tekmilini dinler, sonrasında duruma göre emir verir veya astı selamlar.
İctima arasında istirahattesiniz. Komutanınız ile birşey konuşmanız icab etti. Yanına gidip 3 adım kala durup tekmil verirsiniz. Bir maruzatım var komutanım deyip konuya girersiniz. Elinizi kepin hizasına kadar kaldırırsınız. Hem eliniz hem diliniz çalışır. Kimi zaman ise sadece selam verirsiniz. Örneğin; bir yöne doğru yürürken karşıdan komutan yürüyerek geliyorsa 6 adım kala gözlerinin içine bakarak selam verirsiniz. Sadece sağ elinizle selam verirsiniz, sol eliniz hazır ol pozisyonunda olur. Durmak zorunda değilsiniz yürümeye devam edebilirsiniz. Kural olarak her ast üstüne selam vermek durumundadır.
Dışarda keple olsun harici şapkayla olsun selam vermeniz gerektiğinde elinizi kaşınızın hizasına kadar kaldırıp selam verirsiniz. Bir binaya girdiğinizde ise hazır ol durumunda kafanızla selam verirsiniz. Kesinlikle sağ elinizi kullanmazsınız. Bu hataya düşmeyin.
Diyelim 1. takım olarak uygun adımda yürüyorsunuz... Başınızda bir komutan var. O size hem emir veriyor, hem sizi yönlendiriyor. -Her Türk Asker Doğar Yürüyüş Kararı Sayılacak! Say!- diye emretti. Siz de okuya okuya yürümeye devam ediyorsunuz... Karşıdan bir yüzbaşı da size doğru geliyor... Eğer komutanınız henüz yüzbaşıyı fark etmedi ve yüzbaşı giderek yaklaşıyorsa -Dikkaaaaat!- diye bağırırsınız. Böylece sizin komutanınız olayın farkına varır gelmekte olan yüzbaşı iyice yaklaşınca onu selamlar. Yüzbaşı da bu selamı alır. Siz elinizi kaldırıpta selam durmazsınız. Çünkü başınızda bir komutan vardır.
Selam verirken göz teması kurmamak, komutanın gözünün içine bakmak yerine önüne, yere bakmak. Elde sigara varken, silah verken selam vermeye kalkmak. Selam verirken avuç içinin karşı taraftan görünmesi. Selamlamayı yavaş ve isteksiz yapmak. Kapalı ortamda sağ eli kaldırarak selam vermek. Dış ortamda baş selamı vermek.
2024 | Her Hakkı Saklıdır. Tüm içerik emekle oluşturuldu.