http://www.kkk.tsk.tr/KKKHakkinda/SbRutbe.aspx Kara Kuvvetleri'nin sitesinde tüm rütbelere ulaşabilirsiniz. Acemi birliğinde etrafınızdaki komutanların pazu ve omuz kısımlarında çeşitli işaretler görürsünüz. Rütbelerini bu işaretlere bakarak anlayabilirsiniz. Bir komutana veya karşıdan gelen kişiyi selamlama öncesi onun rütbesini görmeli ve anlamalısınız. Er olarak tüm komutanlara selam vermelisiniz. Yedek subay adayı iseniz; kursiyerlik süresince sadece omuzunda rütbesi olanlara selam verirsiniz. Çavuşlara, onbaşılara; kısacası omuzunda değilde pazu hizasında, kolunda işaretler bulunan komutanlara selam vermezsiniz. Siz kursiyerken üzerinde 4 haneli bir sayı bulunan bir rütbeyi omuzunuza takarsınız. Size dağıtılır. Yemin ettikten sonra usta birliğine giderken asteğmen rütbesini dışardan veya merkez kantinden satın alıp takarsınız. Kısaca geçici kursiyerlik rütbesi acemilikte dağıtılır, yemin töreninden önce geri alınır. Kendi rütbenizi usta birliği öncesi temin edip hazır bir şekilde birliğe katılırsınız. Görev sonuna doğru teğmen olduğunuzda asteğmen rütbesini çıkartıp teğmen rütbesi takarsınız.
Askerde işler rütbeler üzerinden ilerler. Tanımadığınız biriyle karşılaştığınızda rütbesini hemen fark edip ona göre davranmanız beklenir. Kimi zaman üstünüz bir emir verir, daha sonra onun da üstü olan bir komutan emir verir. Önem derecesini bilerek davranmanız doğru olur. Yani askerliğin ilk gününden itibaren rütbeleri iyi öğrenin. En azından çevrenizdeki komutanların rütbelerini iyi bilin. Yüzbaşının emri yanında asteğmenin emri zayıf kalır. Tuğgeneral emir verirse bu kez yüzbaşının emri geçersiz kalabilir. Bir komutanın odasındasınız diyelim. Rütbesi üstteğmen olsun. Başka bir komutan odaya girince ne yapacağınız tamamen gelenin rütbesi ile ilgilidir. Bir yarbay gelirse rütbesi üstteğmenden yukarıda olduğu için ayağa kalkarsınız. Ancak bir asteğmen geldiğinde ayağa kalkmazsınız (Askeri Nezaket Ve Terbiye Kuralları Madde: 14 ).
Yedek subaylar 1 yıllık görevleri süresince rütbe takarlar. Acemi birliğinde kursiyer oldukları için geçici rütbeler dağıtılır. Usta birliğine geçmeden önce asteğmen rütbesi satın alarak görev sırasında takmaları gerekir. Son 1-3 ay ise teğmenliğe yükseleceklerinden teğmen rütbesi alarak asteğmen rütbelerini gömleklerinden, kamuflajlarından söküp yerine teğmen rütbesi takarlar. Askeri ürünler satan yerlerde bu rütbeler bulunur. Kamuflaja takılan rütbe aynı rütbedir ancak örneğin bakanlıkta çalışırken giydiğiniz gömleğe ona uygun olan rütbeyi satın alıp takarsınız. Dolayısıyla rütbeyi tedarik ederken tüm elbise çeşitlerine uygun olacak şekilde yeterli sayıda satın almanız uygun olur.
Usta birliğiniz açıklandıktan sonra ilgili birlikte görev yapan üst devrelerinizden birinin numarasını cama asılan listede bulabilirsiniz. Onu ilk arayan siz olursanız asteğmen rütbesini atmadıysa size vermesini isteyebilirsiniz. Son 1-3 ay kala teğmenliğe yükselen ve rütbe değiştiren üst devrelerin asteğmen rütbeleri boşa çıkar. Siz bu şekilde para vermeden asteğmen rütbelerini tedarik edebilirsiniz. Eğer o başka birine vermişse kendi arkadaşlarına sormasını rica edebilirsiniz. Eğer hatıra olarak saklamayacaklarsa size kolaylıkla verirler. İstemekten çekinmeyin.
Örneğin Polatlı Topçu ve Füze Okulu'nda 1 ay eğitim gördünüz. Usta birliğine gitmeden önce topçu rütbelerini tedarik etmeniz gerekir. Yine askeri malzeme satan yerlerden ve merkez kantinden alabilirsiniz. Sonra terziye giderek gömlek yakasına, sağ ve sola gelecek şekilde topçu rütbenizi diktirirsiniz. Askeri malzeme satan yerlerdeki terziler bu konuda deneyimlidirler. Nereye dikeceklerini bilirler. Soy isminizi ise sağ göğüs cebi üzerine diktirirsiniz.
2024 | Her Hakkı Saklıdır. Tüm içerik emekle oluşturuldu.