Yaz, kış, 365 gün askerin ayağında bot vardır. Acemilikte herkes bot giyer. Yedek subaylar usta birliklerine gittiklerinde bazı yerlerde özel kıyafet giyebilirler. Harici elbise giydiklerinde klasik ayakkabı giyerler. Onun dışında gerek nöbetlerde, gerekse görev sırasında bot giyilir. Botun ayağa iyi oturması önemlidir. Bakımına ve temizliğine dikkat edilmelidir.
Acemi birliği kışa denk gelirse kışlık bot, yaza denk gelirse yazlık bot verilir. Numarası size sorulur. 42 giyiyorsanız 42 seçin. Giyin biraz yürüyün. Ayağınızı sıkıyorsa bir boy büyüğünü isteyin. Burası önemli. Bütün askerlik o botu giyeceksiniz. Bot ayağınızı vurmasın. Çok bol da olmasın. Kesinlikle gözü kapalı bir boy büyüğünü almayın. Mutlaka deneyin.
Botun temiz olması çok önemlidir. Kontrollerde dikkat edilir. Sabah ictimasında; yeni doğan güneşin ışıkları temizlenmiş, boyanmış botları parıl parıl parlatır. Eğer siz temizlik yapmadıysanız kolayca göze batar. Peki bir bot nasıl parlar ? Önce kaba çamurlardan kurtulun. Kimi zaman yağmur yağar ve botlar çamur olur. Kimi zaman yerde sürünürsünüz. Bir şekilde botlar çok kirlenir. Bu kalın çamuru dışarıda temizlemek için bot temizleme yerleri vardır. Eğer yoksa tazyikli su ile kabasını temizleyebilirsiniz. Sonrasında koğuşa gelip güzel bir şekilde boyayın ve parlatıcı sürün. Bu işlemi gece yaparsanız sabaha çıktığınızda botlarınız matlaşır ama sabah erkenden yaparsanız ictimada parıl parıl parlar.
Botlar zamanla kirlenir. Kimi zaman sağa sola çarpmaktan çizilebilir. Çizilmemesine dikkat edin. Gece botları çıkarınca içine biraz pudra dökün. Mantara karşı iyi bir çözümdür. Bot içine silikon-jel tabanlık ekleyin. Ayaklarınız daha konforlu olur. Ayak bileklerin rahat etmesi için 2 adet vatka bulundurun. Kimi zaman bot yüzünden ayak bileğinin sağ ve sol kemikleri acıyabilir. Tam kemik kısmına bu vatkaları koyarsanız rahat edersiniz.
Şubat ayındaki acemi birliğinde dağıtılan kışlık botlar oldukça iyiydi. Birikmiş suyun içine de girseniz ayağınız ıslanmıyor.
Şubat ayında hava - dereceleri gösterdiğinde dahi ayağınızı soğuktan koruyacak şekilde tasarlanan askeri botlar ile ayaklarınız sıcak kalır. Kalın çorap ve içlik ile desteklediğinizde üşümezsiniz.
Asteğmenlerin, astsubayların görev süresi içinde mevsim değişikliği olur. Acemilik kışa denk geldiyse kışlık bot istihkak olarak verilir. Havalar ısınınca kışlık bot ayağın pişmesine sebep olur. Eğer meslekçi asteğmen olup ayda 2 nöbet tutuyorsanız idare edebilirsiniz. Ancak bütün askerliğinizi kamuflajla yapıyorsanız yazlık bota geçiş yapmanızda yarar var. Çok sıcak havalarda zorlanabilirsiniz.
Botları birbirine kitlemek için kullanılır.
Askerde botunda bir bağlanış tipi var. Başı boş, kuralsız değil. Öyle olsa herkes kafasına göre değişik bağlayabilir. V şeklinde bir bağlantıya benzer çekilde bir bağlama şekli mevcut. Bunu komutanınız gösterir ve siz de o şekilde bir kez bağlarsınız. Askerlik bitene kadar öyle devam eder.
2024 | Her Hakkı Saklıdır. Tüm içerik emekle oluşturuldu.