Kışla içinde cami veya mescid varsa boş zamanlarınızı doğru kullanarak cemaatle namaz kılabilirsiniz. Sabah ve yatsı namazlarını koğuşta kılabilirsiniz. Öğleleri yemeğinizi yedikten sonra ictimaya yetişecek şekilde namazınızı koğuşta veya camide kılabilirsiniz. İkindi sonrası istirahat verildiğinde ikindi namazınızı eda edebilirsiniz. Cuma namazlarını içerideki camide komutanlarla birlikte kılabilirsiniz.
Oruç tutan askerler için iftar ve sahurda yemek çıkmaktadır. Oruçlarınızı tutabilirsiniz.
İbadet ederken zamana riayet edin. İctimaya geç gelmeyin. Oruç tutarken oruç tutmayan askerlerle eşit tutularak görevlendirilebilirsiniz. Camide namaz kılarken botlarınızın karışmaması için dikkat edin.
Özellikle namaz konusu çok önemli. İlk günden itibaren hem askeri işleyişi öğrenirsiniz hem etrafı keşfedersiniz. Kışlada mescid, cami varsa yerini kısa sürede öğrenin. Namaz ibadetlerinizi mümkün mertebe burada yapın. Diğer askerlerle ve komutanlarınızla samimiyetiniz artar. Hem namaz harika bir teneffüstür. Hem dinlenir hem ibadet edersiniz. Sakın olaki komutanlarınızdan çekinip ibadetlerinizi aksatmayın. Peygamber ocağında aleyhissalatu vesselam, 5 vakit namazınızı kılın, ramazan orucunuzu tutun. Hakkın hatrı Alidir, başka hatırlara feda edilemez kaidesine göre sorumlu ve zamana riayet eden bir asker olun. Ne komutanlarınızın emirlerine karşı gelin ne de ibadetlerinizi aksatın. Zamanı çok iyi ayarlayın. Boş zamanlarda, istirahatlerde, molalarda ilk namazınızı kılın. Olur ya cuma namazı sınava denk gelir, ictimaya denk gelir. İctima sonrası öğle namazını kılarsınız. Sürekli abdestli olmaya bakın. Özellikle arası az olan ictima ve eğitim zamanlarında 15 dakikalık arada uygun bir yere çekilip namaz kılacak şekilde her zaman hazır olun. Kıbleyi cami veya mescide göre kıyaslayıp güneşin doğup batışına göre hesaplayıp tayin edin. Her an her müsait alanda üzerinize farz olan vakit namazını kılacak şekilde asker gibi hazır olun. Sabah kalkınca gece yatmadan önce namaz kılmak kolaydır. Öğle namazlarını yemek molasında kılarsınız. Biraz hızlı davranıp yemeği erken yerseniz epey zaman kalır. İkindi ve akşam namazlarına dikkat etmenizi tavsiye ederim.
2024 | Her Hakkı Saklıdır. Tüm içerik emekle oluşturuldu.