Askere kısa bir saçla gelmek her zaman faydalıdır. Böylece geç tıraş olursunuz. Hatta acemilik bitene kadar tıraş olmayabilirsiniz. Saç tıraşı ara ara kontrol edilir. Kep çıkar emri gelir. Saçlar tek tek kontrol edilir. Sakal tıraşı ve faul kontrolü aynı şekilde yapılır. Günlük sakal tıraş olmamız beklenir ve fauller kulağın hizasındaki kemik kısmından yukarı doğru uzanır.
Bölük kalabalık ve molalar az ise tıraş sırası kaçınılmazdır. Gidersiniz önünüzde 10 kişi olur, ictimaya 1 saat vardır ancak beklersiniz sıra size gelmez. Bu durumda tetikte olmalısınız. İctima biter bitmez var gücünüzle depar atarak herkesi geçin ve berber sırasında kendinize yer kapın. Hızlı olan kazanır.
Genelde 1 kişi çalışır. Hızlı hızlı keser. Belli bir şablon vardır. Ona göre keser. Şöyle olsun, şuraları böyle olsun dediğinizde buna uymayabilir.
Evet.
Tıraş bıçağı hergünün sabahında kullanacağınız bir araç olduğu için seçim yaparken kaliteli bir ürün almakta fayda var. 3 bıçaklı olanlar genelde tercih edilir. Tıraş öncesi cilt ıslatılır, sonra tıraş köpüğü sürülür. 1 dk beklenir. Gece 4'te kalkarsanız sıra olmaz ve kolayca, acele etmeden tıraş olabilirsiniz. Köpük cilde iyice yerleştikten sonra tıraş bıçağı ile tıraş başlar. Tıraş bıçağı kullanırken dikkat edin. Çok keskin olduğu için cildinizi kesebilirsiniz. Tıraş bıçağını nazik kullanın. Aşırı bastırmayın. Bir noktayı iyi tıraş etmek için bir kez yapıp çokça bastırmak yerine çok kez üzerinden geçin. Bu işlemi az bastırarak yapın. Tıraş bıçağını iş bitiminde temizleyin. Yerine öyle yerleştirin. Her zaman temiz kalsın.
Tıraş olurken tıraş köpüğü veya jel kullanılır. Burda önemli olan cildin tamamen köpük ile kaplanması ve 1 dk kadar beklenilmesidir. Tıraş bıçağı böylece cildin üzerinde kolayca kayar. Köpüğü sürmeden önce sol avcunuza top şeklinde sıkıp sonrasında yüzünüze yayabilirsiniz. 1. katı sürün. Çok kalın bir kat olmasın. Biraz sonra ilk bıçak darbesi ile o köpük yüzeyini alacaksınız. Sonrasında 2. katı sürün. Bu şekilde temizleye temizleye ilerleyin. Eğer sol elinizdeki topu tamamen yüzünüze yayarsanız daha ilk jilet darbesinde hepsi tıraş bıçağında birikir. Çok verimli olmaz. Ekonomik ilerleyin. Tıraş bıçağını tek bir yere sürüp 1 celsede orayı tertemiz yapmanız çok zor. Kademe kademe ilerleyin.
Ücretsizdir. Sadece sıranın size gelmesini beklersiniz. Asteğmenler usta birliğinde subay berberi için randevu alırlar.
Herkes hergün sinek kaydı tıraş olur. Bu genelgeçer bir kuraldır. Hafta sonları dahil hergün tıraş olunur.
Saç, sakal, foul ve ense kontrolü sıklıkla yapılır. Kontrollere takılmamak için, ceza ve uyarı almamak için tıraş kontrolünüzü can dostunuza yaptırın. En kısa sürede tıraş olun.
Askerde sıfır saç istenmez. Sıfır olmasada çok kısa kestirip askere gidebilirsiniz. Acemilik bitene kadar berber ile işiniz olmaz. Diğer türlü saç uzarsa kestirmek gerekir. Berberde sıra bulmak zor olabilir.
Fouller kulağın orta kısmının hizasındaki kemikte bitecek şekilde kesilir. Saç 3 numara kısalığındadır.
Acemi birliğinde model tek tip olur. Berberde sıra size gelir, oturursunuz, tıraş olur, biter. Usta birliğinde model seçimi ancak mevzu bahis olur. Askerde saç tıraşı için beklentiniz yüksek olmasın.
Acemi birliğinde asker tıraşı ücretsizdir. Usta birliğinde bakanlık gibi yerlerde sembolik bir ücret alınabilir. Kışlalarda, birliklerde ücretsizdir.
2024 | Her Hakkı Saklıdır. Tüm içerik emekle oluşturuldu.