Nöbet acemilikle başlar, tüm askerlik hayatı boyunca devam eder. Önce kat nöbetçisi, yemekhane nöbetçisi gibi basit nöbet görevleri alırsınız. Bunlar genellikle acemilikte olur ve süreleri kısadır. Askerde herkes nöbet tutar. Nöbetle askerlik iç içedir. Pandemi sebebiyle sokağa çıkma yasağı olsa bile nöbetiniz tehir edilmez. Yedek subaylar usta birliğinde 24 saat nöbet tutarlar. Örneğin pazartesi 9'dan salı 9'a kadar. Salı günü ise izinli sayılırsınız.
Nöbet tutarken zamana riayet etmek gerekir. Nöbet değişimlerine zamanında gitmeli, önceki nöbet tutan askerin vaktinden almamak doğru olur. Nöbet tutan asker uyumamalı ve uyanık olmalı. Etrafında olup bitenleri iyi izlemelidir. Yanlış bir durum gördüğünde amirlerine ihbar etmelidir. Ani müdahale mangasında olanlar acil durum planlarını bilmeli ve ona göre durum verildiğinde ne yapacaklarını iyi bilmelidirler. Genel olarak her asker nöbeti ile alakalı sorumluluklarını iyi bilmeli ve uygulamalıdır. Nöbetlerde techizat çıkarılmamalı ve kılık kıyafete dikkat edilmelidir.
Geceleyin nöbet tutanlar ile 24 saat nöbet tutanlar için uykuya karşı dirençli olmak çok önemlidir. Bu konuda zaman zaman hava almak, el yüz yıkamak faydalıdır. Olabildiğince hareketsiz durmaktan kaçınılmalıdır. Uyku kaçırıcı kahve gibi besinler tüketilebilir.
Nöbet tutmaktan ne anlarız ? Birşeyin başında beklemek, ona göz kulak olmaktır. Askerde nöbet tutmak bunun gibidir. Size sorumluluk verilir ve nöbet tutmanız istenir. En basit nöbet örneği; acemilikte gece tuttuğunuz 12:00-02:00 nöbetidir diyebiliriz. Koğuşunuzun olduğu katın girişinde masada oturur ve beklersiniz. Genelde sakin geçer. Biri rahatsızlanırsa size gelir. Bir sorun olursa ilk size söylerler. Sizde nöbetçi subaya gidip ona arz edersiniz. Hudutta fecir karanlığında nöbet tutan asker ise tam techizat nöbet tutar. Gözlerini 4 açması beklenir. Sınırdan kaçak girişleri engeller. Bir taciz ateşine karşılık verir. Vatanını, namusunu korur.
Nöbet tutmak ciddi bir vazifedir. Yerine ve zamanına göre önemi daha da fazla olabilir. Nöbet tutan erlerin ve amirlerin dikkatli ve uyanık olması beklenir. En ön cephede olanların çok daha dikkat etmeleri gerekir. Eğer bir asker nöbeti sırasında uyurken yakalanırsa hakkında tutanak tutulur.
Askerde nöbet çizelgesi yetkili amirin emrine göre yazılır.
Yedek subaylar için; asıl nöbetçilerin yanında yedek nöbetçi listesi yer alır. Kimi zaman kendinizi yedek nöbetçi listesinde bulabilirsiniz. 3. sırada bile olsanız hazırlıklı olun, size sıra gelebilir. Yaşanan örnek; 1. yedek nöbet tutuyor, ertesi gün -normalde 2. yedek olan ama bir sebepten ötürü 1 hafta erken terhis olan- teğmen nöbet tutacakken mecburen 3. yedek nöbete çağırılıyor. Yedek listesinde yer alıyorsanız asla garnizondan çok uzaklara gitmeyin. Tabiri caizse 1 telefon kadar yakın olun. Abi tavsiyesidir.
Uyunmaz elbette. Bacak bacak üstüne atıp sigara içilmez, telefon kullanılmaz. Amir yakınlarda ise ilgisiz kalınmaz. 2 saat nöbetlik kulübe nöbeti için kompozit başlık çıkarılmaz, çelik yelek çıkarılmaz. Parola-işaret unutulmaz.
2024 | Her Hakkı Saklıdır. Tüm içerik emekle oluşturuldu.