Askerliğin en temel ve önemli konularından biri ictimadır. İctima kısaca belirli bir alanda askerlerin toplanarak düzenli bir sıra halinde komutanlarını beklemesidir. Komutanlar ictima saati tayin eder. Yarın sabah ictima saati 8 derlerse saat 7:45'te herkes yerine geçmiş ve hazır olmalıdır. Nitekim bölük kıdemlisi sayı alır. Biraz sonra sorumlu komutan gelerek o sayıyı alır. Sonra isterse tekrar sayar ve teyid eder.
İctima sabah 8'de ise 10dk kala sıranıza girin. 2. Bölük 3. Takım 4. Manga'dasınız diyelim, sağ-sol-ön-arka daki arkadaşınızın adını bilin. Doğru sıraya girdiğinizin sağlamasını onlara bakarak yapabilirsiniz.
Topluluğu yönetmek kolay olmadığı için bölük kalabalık ise komutanların sesi zor işitilir. Bu durumda olabildiğince sessiz olun, gürültü yapmayın. Sakız çiğnemeyin, insanlar içinde sigara içmeyin. Astım hastalarına zorluk yaşatırsınız. Kesinlikle ictimaya geç gelmeyin. Eğitimde verilen kısa aralarda uzak bir yere gitmeyin. Berenizle, şapkanızla oynamayın. Herkes ne takıyorsa siz de onu takın. Gömlek ve parka yakası kapalı olması gerekiyorsa fermuar sonuna kadar çekili olsun. Olur olmaz kep çıkarmayın. Topluluk içinde sivrilmeyin, olumsuz anlamda dikkat çekmekten kaçının. Gereksiz soru sormayın. Her gereksiz soru ictimada kaybedilen zaman demektir. Bu da istirahat süresinden götürür. Kirli botlarla ictimaya katılmayın. Söz hakkı verildiğinde sesiniz kesinlikle alçak tonda olmasın. Gür bir sesle konuşun. Tekmil vermeden söze başlamayın.
Sabah ilk ictima 8'de olabilir. Akşamki son ictima 9 olsun. İctima saatlerini okuldaki ders programı gibi sabit düşünmeyin. Sürekli değişebilir. Yat ictimasına birkaç kişi gelmezse komutan ceza olarak ertesi günün ictimasını 1 saat erkene alabilir. 8-7-6-5-4 şeklinde geri gelebilir. Emre itaat, vakte riayet çok önemli. Sabahki ilk ictima saati yat ictimasında komutan aksini belirtmedikçe aynı kalır. Hafta sonları ictima saati biraz daha geç olabilir. İstirahat etmeniz için böyle yapılır. İctima sıklığı yine komutanlarınız ile aranızdaki diyaloğa göre artabilir, azalabilir. Eğer sorumsuz, lakayıt kişiler varsa daha sıkı bir disiplin uygulanır.
İctimanın süresi hakkında yorum yapıp net 45 dakika sürer diye bir şey söylemek doğru olmaz. Çünkü her ictima birbirinden bağımsızdır. İctimada sayım olur. Birileri hala ictimaya katılmamışsa onun body-si, yani ranza arkadaşına hesap sorulur. Body gider arkadaşını arar bulur getirir. Bu sürede tabiiki sıranızda ayakta bekliyorsunuzdur. Komutan çök deyip rahat pozisyona geçmenizi emrettiyse beklemeye çömelerek belki oturarak devam edersiniz. Yani her ictimada çıkabilecek sorunları göz önüne getirip ona göre düşünmek lazım. Misal, yaşanmış olay; akşam ictiması acemi birlğindeyiz... Sayım yapılıyor 4 kişi yok. Tam 2 saat bekledik adamları bulamadılar. Başka bir gün... Yine eksik var, yine şubatın Ankara ayazında bekliyoruz... O eksik olan beyefendi nerden çıktı geldi dersiniz ??? Adam duştaymış, duşta !!! Tabi komutan iyice bir fırçaladı ama olan bize oldu. Soğukta, hareketsiz, birşey yapmadan beklemek can sıkıcı. Öyle günler olur ki herşey yolundadır, ictima 20 dakika bile sürmez. Yat ictiması öncesi hızlıca sayı alınır. Eksik yoktur. Herkes hemen dağılır. Sabah ve öğlen ictimaları genelde daha uzundur. Bu ictimada sayım sonrası eğitim faaliyetleri olur. Dolayısıyla yemek molasına kadar 5-10dakika molalarla devam eder. Abdestli hazır beklerseniz ara verilince müsait bir yerde montunuzu serip namaz kılabilirsiniz. Yoğun eğitim programlarında ictimalar uzun sürebilir. Her zaman abdestli ve namaz kılmaya hazır, namlunun ağzına verilmiş mermi gibi hazırda olun.
Askerde kolay kolay ictimaya geç kalmazsınız ancak olurda başınıza gelirse sakın geç kaldım diye gitmemezlik yapmayın. Olabildiğince hızlı hareket edip katılın. Çünkü gelmediğiniz her bir dakika komutanı öfkelendirir, arkadaşlarınızın ayakta bekleme süresini uzatır. Hemen gider tekmilinizi verirsiniz, komutan hesap sorar, -bir daha olmaz komutanım- diye gür bir sesle cevap verirsiniz. Affederse affeder, ceza vermek isterse 10 mekik-şınav vb. bir ceza verir. Cezanızı çekip sıranıza gidersiniz. Kısacası, ictimaya asla geç kalma, erken git, geciktiysen hemen git!
2024 | Her Hakkı Saklıdır. Tüm içerik emekle oluşturuldu.